Dárečky s potiskem | Dárečkyodsrdce.cz

Vážení zákazníci, dodání do Vánoc garantujeme u objednávek zadaných do 15.12.2024 (včetně).

M - Q

Pojem začíná písmeny M, N, O, P nebo Q

Magický hrneček

Magický hrneček je komerční označení speciálního typu hrnečku určeného k potisku zákazníkem zvoleného motivu (text, kresba, fotografie atp.), který je viditelný pouze po naplnění hrnečku horkým nápojem.

Princip tohoto "kouzla" je jednoduchý - na hrnečku je nanesena teplocitlivá tmavá (obvykle černá nebo tmavomodrá) vrstva, která v běžné pokojové teplotě překrývá natisknutý motiv a ten tak není viditelný. Po naplnění hrnečku horkým čajem či kávou tato krycí vrstva zprůhlední a odkryje tak natisknutý motiv.

Mikrovlákno

Mikrovláno je "malé" vlákno :-), menší jako běžná vlákna obvyklých materiálů jako je vlna, bavlna, len, hedvábí atp.

Velikost vlákna se měří jednotkou TEX - hmotnost příze vyjádřena v gramech na kilometr vlákna. Mikrovlákno je pak vlákno s TEX<1.

Mikrovlákno se vyznačuje sníženou dráždivostí pro alergiky, lépe izoluje (teplo), je tvarově i barevně stálejší, než běžná vlákna a je hebké a překvapivě jemné.

Mikrovlákno se obvykle vyrábí z polyesteru.  

Mock-up

Mock-up je fotografie umístěna pomocí šablony v reálném 3D obrazu prostoru (fotografii) - například na fotografii může být vyobrazený reálný obývací pokoj, kde na stěně visí fotoobraz, do plochy kterého se však přes tuto šablonu dá vložit jiná vlastní fotografie - výsledek působí, jako by v daném obýváku visel při fotografování už obraz se vzpomenutou vlastní fotografií.

Náklad

Označení náklad se v poylgrafii obvykle používá jako počet výtisků (kusů) u publikací a jiných tiskovin.

Jiný význam (eokonomický, finanční) tohoto pojmu je v souvislosti s kalkulací cen, kdy se používí na označení souhrnu cen potřebných materiálů a jiných vstupů na zhotovení tiskovin (zakázky).

Natíraný papír

Natírané papíry se v reprografii používají pro digitální tisk na laserových tiskárnách na exkluzivnější letáky, plakáty, fotografie, kalendáře atd. Jet o pouze jedna z podskupin natíraných papírů, pro digitální tisk se například nehodí křídové natírané papíry (ty jsou vhodné pro ofsetový tisk).

Oboustranně natírané papíry se vyznačují ostrým a zářivým tiskem, mají vysokou bělost, rozlišovací schopnost, výbornou hladkost povrchu a jsou vhodné pro oboustranný tisk. Jsou dostupné jak lesklé, tak pololesklé či matné.

 

Nažehlovačka

Nažehlovačka je slangové označení pro nepřímý potisk (nejčastěji textilu).

Jedná sa o způsob potisku, kdy se nejdříve požadovaný motiv vytiskne laserovou nebo jinou tiskárnou na speciální přenosovou fólii a následně se působením tepla a tlaku (=žehlení) přenese na samotné medium (textil, plast atp.).

Fólie pro nepřímý potisk můžou být určeny pro atramentové (obvykle na domácí použití) nebo laserové a speciální tiskárny (obvykle určeny pro zpracování v profesionálních podmínkách).

Problémem nepřímého potisku v domácích podmínkách je nedostatečná kontrola nad teplotou, tlakem a časem aplikace při práci s běžnou žehličkou. Při práci v profesionálních podmínkách se používají na přenos a fixaci speciálně na to určené lisy s přesně nastavitelnou teplotou, tlakem a dobou působení, čímž se dosahují lepší výsledky.

Panoramatická fotografie

Jako panoramatické se obvykle označují fotografie se širokým úhlem záběru (širokoúhlé), najčastěji jsou to krajinky nebo jiné velké celky. Poměr stran běžné fotografie je 2:3, 3:4 atp.. Panoramatické fotografie mívají poměr větší jak 1:2, extrémně i 1:5 - jsou tedy výrazně širší než vysoké.

Panoramatické fotografie jsou atraktivní hlavně při výrobě velkoplošných obrazů na stěnu, oblíbené jsou rozměry 40 x 120 cm nebo 60 x 180 cm atp., případně se panoramatické celky (obrazové stěny) skládají z více menších obrazů.

Papír (druhy)

Papír je dlouhými roky osvědčený materiál používaný pro výrobu dokumentů a tiskovin.

Z pohledu použití se papíry dají rozdělit na:

  • nenatírané
  • natírané
  • speciální
  • kartony a lepenky

Nenatírané bezdřevé papíry se používají při digitálním i ofsetovém tisku na méně náročné, přednostně černobílé dokumenty. Jejich výhodou je méně ekologicky zatěžující výroba a zpravidla i nižší cena. Do této skupiny se řadí i papíry recyklované.

Natírané papíry jsou povrchově jednostranně nebo i oboustranně upraveny nanesením hladké vrstvy, vyznačují se hladším povrchem, vyšší bělostí a světloneproupstností (neprosvítají). Používají se na tisk náročnějších, hlavně barevných dokumentů, letáků, případně fotografií. Povrchová vrstva může být i křída (označujeme je jako natírané křídové papíry), které se ale nehodí pro digitální tisk (proto je u nás nepoužíváme). Na digitální tisk používáme papíry natírané standardními materiály. Povrch natíraných papírů může být matný, pololesklý nebo lesklý.

Mezi speciální papíry se řadí různé samopropisovací papíry, fotopapíry (speciálně určené pro atramentový tisk), termocitlivé papíry (hojně využívány na tisk pokladních dokladů), etiketové papíry atp.

Kartony a lepenky se používají v knihařské výrobě (např. na obaly knih), na výrobu zakladačů, tabul, jako podklad pro kašírování atp. Samozřejmě i jako pomocný obalový materiál.

Pauzovací papír

Speciální (polo)průsvitný hladký druh papíru určený původně na kreslení výrobních výkresů tuší - originálů, ze kterých se následně kopírováním vytvářeli výrobní sady výkresů. Dnes se s oblibou používá na výrobu nápaditých propagačních a informačních materiálů (oznámení, vizitky, ...).

Personalizace

Personalizace (příp. personifikace) v polygrafii je způsob tisku, kdy se do základní šablony tiskového dokumentu vkládají individualizovaná data (texty, obrzázky, grafika). Typickým personalizovaným dokumentem je sériový list, který obsahuje společný text (šablonu), do které se na určená místa do jednotlivých výtisků vkládají konkrétní jména, adresy a jiné podobné personalizované údaje.

O personalizaci se dá hovořit i například při výrobě kalendáře z univerzální šablony (kalendária) s použitím individuálních fotografií, jmen, věnování atd.

Pixel

Pixel (zkratka vytvořená z anglického picture element) je základní jednotka bitmapové (rastrované) grafiky (obrázku, fotografie, ...), označuje se zkratkou "px", v praxi se často používá i násobek "megapixel" (1 milon pixelů), označení "Mpx". Pixel představuje jeden svítící bod na monitoru, jeden vytisknutý bod na papíru atp.. Má vždy přesnou souřadnici a přesně definované vlastnosti (barva, jas, ...).

Často se s pojmem "pixel" setkáváme při posuzovaní vhodnosti určité fotografie na tisk na větší rozměry (plakáty, postery, obrazy). Aby byl vytisknutý obraz pro lidské oko "kvalitní", tedy aby byly detaily na výtisku ostré a barevné přechody plynulé, musí mít předloha ve vztahu k požadovanému rozměru tisku dostatečné rozlišení - označujeme jako "hustota tisku" a udává se v pixelech (obrazové předlohy) na 1 mm velikosti výtisku jako px/mm.

Pro skutečně kvalitní tisk je potřebná hustota tisku alespoň 5 px/mm, tedy na 1 mm rozměru výtisku by mělo připadat alespoň 5 pixelů, například na obraz s rozměrem 60 x 90 cm je potřebná fotografie 3000 x 4500 pixelů (nebo zkráceně 13,5 Mpx).

Plátno

Jako (malířské) plátno označujeme v polygrafii materiál (tiskové médium) z umělých vláken (např. polyester) a/nebo bavlny, který napodobňuje vzhled a vlastnosti klasického malířského plátna a obvykle se používá na výrobu fotoobrazů a obdobných fotodekorací.

Polyamid

Poyamid je syntetický materiál (vlákno) používaný na výrobu textilu. Mezi hlavní vlastnosti patří vysoká pevnost, odolnost vůči otěru i roztrhnutí, pružnost, biologická odolnost a stálost. Materiál se snadno udržuje (pere), rychle schne a absorbuje jen málo vlhkosti, proto se velmi dobře hodí na výrobu funkčního prádla (spodní prádlo, plavky).

Problémem je ale jeho citlivost na teplo, nesnáší teploty nad 100-120°C, proto se potiskuje velice málo.

Polyester

Polyester (PES) je syntetický materiál (vlákno) používaný kromě spousty jiných oblastí i v textilní výrobě. Mezi hlavní vlastnosti patří vysoká pevnost, pružnost a stálost, malá savost (a tedy i rychlejší schnutí). Po vhodné úpravě se na dotek podobá přírodnímu hedvábí. Nedeformuje se (po vyprání se nemusí žehlit). Často se používá ve směsi s bavlnou s různě vysokým podílem. Jelikož výborně odvádí vlhkost (pot), používá se na výrobu funkčního prádla a triček pro sportovce.

Polyester má vysokou tepelnou odolnost (smí se prát až na 95°C) a odolává i teplotám nad 200°C. Nejčastěji se textílie vyrobené z PES potiskují technologií termosublimce (barva se nanáší v tenké vrstvě přímo na textilní vlákno), což zaručuje vysokou stálost potisku bez nežádoucího pozadí pod potiskem. 

Polygrafie

Pod polygrafií se rozumí výrobní obor, který reprodukuje a tiskem rozmnožuje najrůznější tištěné, psané, kreslené atp. předlohy a také je zpracovává do finální podoby (kniha, noviny, plakáty, ...).

Polygrafie zahrnuje přípravu samotných dokumentů či jiných předloh (grafické a technické zpracování), výrobu, finalizaci dokumentů (řezání, skládání, vázání, ...) a další pomocné služby (obálkování, balení, ...).

Průdušnost

Průdušnost ve vztahu k textíliím vyjadřuje schopnost materiálu propustit páru (pot) z povrchu těla ven do prostoru. Čím je materiál průdušenější, tím menší pravděpodobnost je, že se během náročné túry ocitneme v mokrém a propoceném tričku.