Fotoobrazy

Jak objednat obraz, jaké fotografie se dají použít

Chci si objednat fotoobraz. Jak mám postupovat?
Pro nedostatečnou kvalitu mi nejde nahrát obrázek do fotoobrazu. Co mám dělat?

Pro kvalitní tisk fotoobrazu je důležité dostatečné rozlišení použité předlohy (fotografie). Optimální je, když na 1mm délky obrazu připadá aspoň 5 pixelů fotografie (říkáme tomu hustota tisku 5px/mm). V nouzi se dá využít i fotografie s hustotou tisku 3px/mm. Tisk je však možný s mírným kompromisem v kvalitě. Při hustotě nižší než 3px/mm bývá kvalita obrazu zlá. Obraz je neostrý, barevné přechody nejsou plynulé, obraz může být rozrastrovaný (viditelné barevné body, raster).

Například, pro kvalitní tisk obrazu 40 x 60 cm je vhodná fotografie s rozlišením nejméně 1200 x 1800 px, idálně však aspoň 2000 x 3000 px. Pokud fotografie, kterou máte k dispozici nesplňuje uvedené kritéria, je vhodné buď zmenšit rozměr obrazu, nebo vybrat jinou fotografii.

Často se stává, že fotografie, které chcete použít na tisk, byly uloženy na sociálních sítích. Tyto fotografie obvykle nejsou vhodné pro tisk na velká plátna, protože při jejich uploadě na síť se automaticky degradují – snižuje se jejich rozlišení a komprimují se. Ideální je vždy dodávat fotografie původní, tedy přímo z fotoaparátu nebo mobilu, ty jsou zpravidla v dostatečném rozlišení.

Podobně i profesionální fotograf někdy odevzdá zákazníkovi fotografie (např. ze svatby) upravené a ve sníženém rozlišení (kvůli lepří manipulaci s fotografií).  Sám si však v archívu ponechá snímky ve vysokém rozlišení – obvykle stačí fotografa dodatečně požádat o podklady ve vysokém rozlišení.