RGB (barevný model) | Slovník pojmů | Dárečkyodsrdce.cz

RGB (barevný model)

RGB je základní a nejrozšířenější model přozpůsobený vlastnostem lidského oka, tedy vnímání barev.  

Jedná se o model aditivní (míchání zdrojového světla) a je založen na poznatku, že jakékoliv viditelné světlo se dá vytvořit smícháním třech základních barev ve vhodném poměru (intenzitě). Za základní barvu je možné považovat takovou barvu, kterou není možno získat smícháním zbývajících dvou barev. V praxi se na tento účel používají barvy červená (Red), zelená (Green) a modrá (Blue).

Smícháním uvedených třech složek je možné vytvořit jakoukoliv barvu vititelného spektra, přičemž platí, že při smíchání v poměru 1:1:1 a plné intenzitě zdroje vznikne světlo bílé a naopak, nulová intenzita zdroje vytváří světlo "černé" (tedy žádné).

Model RGB je dobře používatelný při aktivním zobrazení (tedy se používá aktivní zdroj jednotlivých barev), například monitor (TV obrazovka atd.), které obsahují přímo prvky vyzařující světlo R-G-B a změnou intenzity jejich jasu a po jejich smíchání vznikají lidským okem vnímané jednotlivé barvy.

Základním problémem při tisku ale je, že převod mezi soustavou RGB a CMYK (používanou na tisk) není v praxi ideální a bezztrátový, ne všechny (hlavně okrajové "zářivé") barvy dokážeme přenést do modelu CMYK. Zatímco obrázek v RGB modelu na obrazovce monitoru vypadá krásně, po vytisknutí (a nuceném převodu do CMYK modelu) už nemusí přesně zodpovídat originálu.

Je proto důležité mít stále na paměti, že při tisku na plotrech, atramentových či laserových tiskárnách dokážeme pracovat pouze s CMYK modelem a podklady je vhodné rovnou připravovat v tomto barevném modelu. Při zpracování sice dokážeme zkonvertovat RGB podklady do CMYK-u potřebného na výrobu, konverze však nemusí na 100% zachovat původní odstíny.