Jak kreativně a ekologicky zabalit vánoční dárečky? | Dárečkyodsrdce.cz
30.11.2023
DarčekyOdSrdca
2023-11-30 Jak kreativně a ekologicky zabalit vánoční dárečky?      Délka čtení: 3 min.

Jak kreativně a ekologicky zabalit vánoční dárečky?

Vánoce, čas plný lásky, strávený s blízkými, obvykle i při radostném rozbalování vánočních dárků. Na rozbalování je však třeba nejprve nakoupit a zabalit. Téma balení vánočních dárků je čím dál více spojováno se staráním se o životní prostředí a hledáním nových způsobů, jak smýšlet co nejvíce ekologicky. Proto vám dáme pár rad, jak nejen kreativně, ale i ekologicky zabalit vánoční dárky. Ať už jste začátečník nebo máte zkušenosti s balením, určitě si přijdete na své.

Kreativní nápady na ekologické balení vánočních dárečků

Každoročně máte před Vánocemi radost z toho, že svým milovaným připravíte nezapomenutelná překvapení v podobě personalizovaných dárků? Všichni to ale známe – ten moment, kdy stojíme před spoustou dárků, co nás teprve čeká pobalit. Nic příjemného to není, ale mějte na paměti, že i balení dárků může být zábavné a navíc šetrné k životnímu prostředí. Během příprav na Vánoce nemusíte myslet ani na koupi několika rolí balicího papíru či tuny lepicí pásky. Jak na to? Máme pro vás pár nápadů na udržitelné „eko friendly“ balení vánočních dárků. A věru, nebudete k tomu potřebovat speciální schopnosti a ani žádné drahé pomůcky. A dokonce se při tom i pobavíte.

1. Japonská metoda na ekologické balení dárečků – Furoshiki

První tip je naprosto jednoduchý a opravdu efektivní. Dárečky zabalte do látky. Jedná se o opravdu zajímavou a udržitelnou japonskou metodu balení s názvem Furoshiki. V praxi to znamená to, že nemusíme utrácet peníze na balicí papír, který se v tom lepším případě použije vícekrát, ale nakonec se stejně ocitne v popelnici. Takto si vyberete hezkou látku, kterou si vystřihnete z vašeho starého oblečení nebo si ji koupíte za účelem balení dárků. Látka může být součástí samotného daru a následně může být použita k opakovanému balení dárků. Balíčky obalené v kusech látky vypadají zajímavě a opravdu vkusně. Inspirujte se návodem jak k balení různých typů dárků metodou Furoshiki (viz. obrázek níže). Tak jakou látku si pořídíte vy?

Furoshiki baleni darecku do latky

furoshiki baleni darecku ekofriendly

2. Inovativní balení dárečků do recyklovaných papírů

Druhý tip a skvělá alternativa při balení nejen vánočních dárků je recyklovaný papír. Recyklovaný papír na eco balení dárků si můžete doma vykouzlit i sami. Co k tomu potřebujete? Staré noviny, časopisy, staré knihy větších formátů nebo třeba staré mapy a můžete začít s balením. Nejen že je to super zero waste metoda zohledňující životní prostředí, ale takto zabalené dárečky budou mít naprosto jedinečný a osobitý styl už na první pohled.

Baleni darecku do starych novin a recyklovanych papiru

3. Balicí papíry použité na balení vánočních dárečků opakovaně

Třetí tip je balení vánočních dárků do starých, ale stále použitelných balicích papírů. Ano čtete správně. Dostanete vánoční dárek a šetrně ho rozbalíte, balící papíry si pěkně poskládáte a odložíte, na další rok je recyklujete a znovu vyžijete na zabalení vánočních dárků pro vaše blízké. Ušetříte tak nejen peníze na koupi nových vánočních dárků, ale také životní prostředí, které zbytečně nezatížíte množstvím odpadu. Starým balicím papírem opravdu nic nechybí a mohou zpestřit dárky pod vánočním stromečkem opakovaně.

Baleni vanocnych darecki opakovane do balicich papiru

4. Zabalení vánočního dárečku do druhého dárečku

Chcete balení dárků dotáhnout do naprosté dokonalosti? Zabalte vánoční dárek do druhého dárku. Například darujte kuchařskou knihu zabalenou do kuchyňské utěrky, náušnice zabalte přímo do větší šperkovnice, upečené vánoční koláčky a cukroví zabalte do nádoby, kterou obdarovaná osoba použije opakovaně, darujte kosmetiku přímo v kosmetické taštičce nebo darujte spodní prádlo zabalené rovnou do pytlíčků, ve kterém se bude následně prát. Fantazii se opravdu meze nekladou.

Eko baleni darecku do skla darecek do darecku

Praktické tipy na zero waste dozdobení zabalených dárečků

Dáme vám také tipy na dozdobení vánočních dárků. Využijte vaší kreativity, pokreslete nebo orazítkujte zabalené dárky vtipnými motivy či láskyplnými odkazy pro vaše blízké. Vytvořte si stužku na dárek ze staré látky, ze starého jutového pytle nebo použijte stuhy z dárků z minulého roku. Pokud možno, vyvarujte se plastovým stuhám a použijte raději provázky nebo šňůrky ze lnu a jutoviny. Vánoční dárky můžete v předstihu netradičně dozdobit i dary z přírody, například větvičkami ze stromku, šípky, vysušenými listy, jehličím, šiškami, jeřabinou, bukvicemi a jinými efektními přírodními materiály, které jsou zero waste a následně se dají zkompostovat.

Ekologicke dozdobeni vanocnich darecku

Výplně dárečků s ohledem na životní prostředí

Pokud potřebujete vyplnit krabici s vánočním dárkem nebo zabalit křehký vánoční dárek, nemusíte použít bublinkovou fólii, která ve výsledku zatíží životní prostředí. Pro výplň dárkové krabice použijte raději staré noviny, látky či jiné nepotřebné papíry, které se vám povalují v domácnosti. Nejen, že si doma uklidíte, ochráníte křehký dárek, ale potěšíte i přírodu.

Nákup vánočních dárečků

Tyto Vánoce můžete potěšit své blízké a přátele opravdu originálními dárky z vlastních fotografií, na kterých můžete vyzkoušet nové eco friendly techniky balení dárků. Protože obal dárku je stejně důležitý jako to, co se skrývá uvnitř. Kdo řekl, že ekologie a estetika nemohou jít ruku v ruce? Vyberte si ze série našich tipů na balení dárků a udělejte z vašeho dárku již na první pohled malé umělecké dílo, které nezatíží naši planetu.

Nakupovat vánoční dárečky