Co by se mělo nacházet na vánočním stole? | Dárečkyodsrdce.cz
18.12.2023
DarčekyOdSrdca
2023-12-18 Co by se mělo nacházet na vánočním stole?      Délka čtení: 4 min.

Co by se mělo nacházet na vánočním stole?

Vánoce, Štědrý večer, ten nádherný čas, kdy se sejdeme za vánočním stolem s našimi nejbližšími a vychutnáme si štědrou večeři. K tomu všemu je však třeba nejprve přichystat štědrou večeři a krásně vyzdobit a připravit vánoční stůl. Co takhle ho letos trochu oživit a přidat do vánoční výzdoby stolu kousek sebe? Poradíme vám, co by se mělo podle tradic nacházet na vánočním stole a také jaké kroky podniknout k tomu, aby byla vaše sváteční výzdoba jedinečná. Dáme vám rady ohledně kombinování tradičních vánočních prvků s těmi moderními a nezapomeneme ani na to, jak vkusně zařadit fotografie a personalizované produkty na váš vánoční stůl. Poohlédneme se i po možnostech prostírání s vlastním potiskem a hrníčku s vaším vlastním motivem či fotografií. Tak pojďte s námi objevit nové způsoby, jak učinit letos váš vánoční stůl opravdu osobitým.

Vánoční zvyky a tradice spojené se štědrovečerním stolováním

Vánoce jsou jedním z mála období v roce, které provází množství zvyků a tradic, které se snažíme ve svých rodinách zachovávat i v současném moderním světě. Víte, které tradice přetrvávají až do dnes a neměly by chybět ani při vašem svátečním stolování?

Například takové šupiny z kapra, které si mnozí vkládají do peněženky, si můžete vložit i pod ubrus na štědrovečerním stole a zajistit si tak dostatek peněz v rodině po celý následující rok. Na vánočním stole by vám neměl chybět ani česnek, jako symbol zdraví a jeden z nejúčinnějších přírodních léků, který má zajistit pevné zdraví celé rodiny a chránit před nečistými silami během příštího roku. Důležitou součástí štědrovečerního stolu je také med, který by měl svou sladkostí zajistit dobrotu a lásku během celého nadcházejícího roku. Ve více rodinách se traduje i zvyk, že si ještě před štědrou večeří udělají z medu křížek na čelo, což symbolizuje nejen požehnání, ale také dobrotu. Med se používá také spolu s oplatkami, které mají symbolizovat posvátný chléb při štědré večeři.

Štědrovečerní stůl by měl obsahovat také mísu s různými druhy ovoce, na znak hojnosti. V míse by rozhodně nemělo chybět jablko, které se po štědré večeři rozkrojí příčně na polovinu a tvar jádřince by měl napovědět, zda bude mít rodina během příštího roku štěstí a zdraví. Pokud bude jádřinec ve tvaru hvězdy, znamená to pro rodinu štěstí a zdraví do dalšího roku. Pokud bude jádřinec ve tvaru kříže, pro rodinu by to mělo podle tradice znamenat neradostné zprávy – nemoc nebo dokonce smrt v rodině. Jablíčko se pak nakrájí na tolik kousků, kolik členů rodiny je při štědré večeři, což symbolizuje celistvost rodiny. V misce by se spolu s ovocem měly nacházet i ořechy, které po večeři nezapomeňte naházet do každého koutu vaší domácnosti, aby byla v následujícím roce v domě stejná hojnost jako ve štědrý den.

tradiční výzdoba vánočního stolu na štědrovečerní večeři

A rozhodně byste neměli zapomenout ani na jeden talíř navíc „pro pocestného“. Traduje se, že jeden talíř navíc má být přichystán pro náhodného hosta, což má symbolizovat milosrdenství a sounáležitost s lidmi bez domova nebo blízkých. Tento talíř však může symbolizovat i talíř pro zesnulé členy rodiny, pro které jste přesto prostřelili a jsou tak s vámi při štědré večeři.

Jak originálně a moderně vyzdobit vánoční stůl?

Ptáte se, jak lze během Vánoc skloubit tradice s vlastními nápady? Potřebujete jen trochu fantazie a tvořivosti. Kromě tradičních součástí vánočního stolu, může váš sváteční stůl obsahovat i něco nového, originální například hrnek s vlastním potiskem s fotografií z loňských Vánoc nebo klidně i prostírání s vlastním potiskem, také z vaší oblíbené fotografie, koláže více fotografií nebo jakéhokoli textu, například. jednoduché a výstižné „Šťastné a veselé“. Hrnek s vlastní fotkou se vám bude hodit nejen na štědrovečerní stůl, ale také na oblíbený vánoční punč, svařené víno, teplý čaj či horkou čokoládu.

moderní výzdoba štědrého stolu na Vánoce

Na fotografiích může být například i váš domácí mazlíček nebo nějaké pěkné místo, nejlépe se zimní atmosférou, které jste navštívili. Dobrý potisk na prostírání či hrníčku dokáže navodit tu správnou vánoční atmosféru. Na vánočním stole tak můžete smíchat tradiční a originální dekorační prvky, které spolu budou jedinečně ladit. Mezi vytištěné fotografie můžete vsunout pár vánočních mini koulí nebo větvičku s chvojím, která vám pěkně provoní okolí stolu. Chybět by neměly ani svíčky, či rovnou adventní věnec, pokud se vám vejde na stůl.

Fotografie, jako originální doplněk vánočního prostírání

Ať už jste fanouškem moderních dekoračních fotoprvků nebo tradičních vánočních prvků jako jsou svíčky v krásných svícnech, ozdoby s vánočním motivem nebo vánoční červené, zelené a zlaté barvy, hlavní je, abyste vy cítili tu pravou vánoční atmosféru ve vaší domácnosti. Prostírání svátečního stolu můžete ozvláštnit i vlastními fotografiemi a být tak se všemi těmi, kterým se nedá nebo už nemohou strávit Vánoce s vámi.

Jedna z možností je volně rozmístit fotky po stole, mezi jednotlivé talíře, ozdoby, sklenice nebo je vkusně umístit do středu stolu a vyskládat z nich pěknou koláž. Z fotek můžete vytvořit i originální jmenovky na sváteční stůl, které lze použít i opakovaně.

Určitě však nevynechejte ani svíčky, vánoční koule a jiné vánoční ozdoby, které jsou stále nevyhnutelné pro tu pravou vánoční atmosféru ve vaší domácnosti. Přidáním osobitého kousku s vlastním potiskem dodáte na váš tradiční vánoční stůl trochu unikátní jiskry a rodinného tepla.

vánoční prostírání na štědrovečerní večeři

Vaše jedinečná výzdoba na vánočním stole

Vaše výzdoba by v první řadě měla odrážet váš jedinečný styl. Nebojte se experimentovat a přidat pár moderních detailů v podobě prostírání se svým vlastním designem, hrníčku s oblíbenou fotkou nebo umístěním nejoblíbenějších fotografií přímo na stůl. Tyto drobnosti dodají stolu jedinečný charakter a učiní jej ještě osobnějším. Nakonec se váš vánoční stůl nestane jen místem pro setkání s nejbližšími během společné oslavy Vánoc, ale také odrazem vaší osobnosti a vzpomínek. A teď už vzhůru do vánoční výzdoby a zabalení vánočních dárků, ať mohou přijít Vánoce.

Nakupovat fotodekorace do domácnosti