Začněte s jógou | Dárečkyodsrdce.cz
20.06.2024
DarčekyOdSrdca
2024-06-20 Začněte s jógou: Jednoduchý návod pro začátečníky      Délka čtení: 6 min.

Začněte s jógou: Jednoduchý návod pro začátečníky

Jóga je skvělá cesta, jak začít harmonicky spojovat své tělo a duši. Začít s jógou není nikdy pozdě. Jako začátečník mezi jogíny, určitě toužíte po tom, abyste se hravě naučili první pozice. Objevte proto tipy na to, jak začít s jógou, s důrazem kladeným na základní pozice, které jsou klíčem k otevření dveří k větší pohyblivosti a hlubšímu vnímání svého těla a světa kolem sebe. Poradíme vám i to, jak si vybrat to nejlepší vybavení na jógu a také dáme tipy na trendy jógové oblečení se špetkou jedinečnosti – možná právě oblečení s vlastním potiskem na jógu se stane vaším nejoblíbenějším a nejpohodlnějším ze šatníku.

Začněte s jógou: Jednoduchý návod pro začátečníky

Začínáme s jógou: první kroky začátečníka

Pokud jste se rozhodli do svého života vnést něco svěžího a prospěšného, ​​tak právě jóga umí do vašeho života vnést množství pozitiv, nejen pro vaše tělo, ale i duši. Už po prvních hodinách pocítíte klid a harmonii ve vašem nitru. A věřte, že pustit se do jógy je opravdu snadné. Pro začátek vám pomůže se co nejvíce uvolnit, při snaze správně dělat začátečnické pozice a správně přitom dýchat. Když si začátečnickou praxi osvojíte, dostaví se i fyzický benefit, pěkně zpevněné tělo.

Pro začátečníky v józe je klíčové nespěchat. Stanovte si dosažitelné cíle a udržujte pravidelnou frekvenci cvičení. Nemusíte trávit celé hodiny na podložce, postačí i krátká chvilka. Vytvořte si ze cvičení každodenní rutinu. Ideální je začít s jednoduchými meditačními technikami a dechovými cvičeními, tedy s hlavními pilíři jógy.

A co vybavení na jógu? Faktem je, že toho nepotřebujete mnoho, postačí vám podložka a pohodlné oblečení na jógu. Pokud se chcete cítit jedinečně vsaďte na oblečení s vlastním potiskem, poslouží vám k tomu – funkční tričko s vlastním potiskem, či bavlněné jednobarevné tričko s vlastním potiskemVlastní motto na tričku, fotografie nebo citát, vám dodá nejen jistotu, ale také extra motivaci rozvíjet se v józe.

Potřebné je také najít správné místo na jógu. Mělo by jít o zónu klidu s tichem, čistotou a ideálně i s krásně cirkulujícím vzduchem. Přichází letní počasí a s ním i možnost cvičit jógu pod širým nebem, na čerstvém vzduchu, dopřejte si i tento zážitek. Místo můžete doplnit také tichou melodií, která dokonale doplní atmosféru při vašem cvičení. Když začnete se cvičením jógy, nenahánějte se za dokonalostí, zkoumejte různé základní pozice jógy a nechte své tělo mluvit, ono vám samo řekne, co mu vyhovuje nejvíce.

A pamatujte na jednu věc: i ti nejflexibilnější jogíni byli jednou začátečníci. Takže pokud máte trému, klidně ji zahoďte za hlavu. Oblečte si trendy oblečení s vlastním potiskem a vrhněte se na jógu.

Začněte s jógou: Jednoduchý návod pro začátečníky

Typy jógy vhodné pro začátečníky

Jógu může zkusit každý, nezáleží na věku ani na fyzické kondici. Se styly a různými druhy jógy se nebojte experimentovat. Každý styl jógy vám umí nabídnout něco jiného a u všech druhů jógy, si můžete vybrat i jednodušší variace, právě to já na józe krásné.

Ideální je začít s Hatha jógou, která je vhodná pro nováčky, má pomalé tempo a učí ke správné technice pozic a ovládání dechu. Pokud však máte rádi více akčnosti, tak hned na začátek zkuste Vinyasa Flow jógu, při které se pozice dynamicky spojují s dýcháním.

Potřebujete snížit stres? Dejte šanci jemné józe nebo Restorativní józe, která je přesným opakem dynamických cvičení jako jsou např. ashtanga, power jóga nebo flow jóga. Klidné pózy se udržují trochu déle, při čemž vám pomohou pomůcky na jógu, např.. bloky, polštáře či deky. Pomůcky pomáhají k zaujetí pozice, udržení rovnováhy a zároveň stimulují a uvolňují tělo.

Zajímáte-li se ještě více i o duchovno, bude pro vás vhodná Kundalini jóga, která vám může otevřít dveře k probuzení vaší duše. Jedná se o starodávnou formu jógy, jejíž začátky vznikly v Indii ještě před více než 3000 lety. Jedná se o spojení speciálních dechových technik, fyzických pozic a meditace do jednoho cvičení, k probuzení těla a mysli.

Pokud hledáte cestu k naprosté relaxaci, Jóga Nidra je to pravé pro vás. Pozor, jedná se však o jógový spánek, který nabízí perfektní klidný únik od stresu a každodenních povinností.

Základní jógové pozice vhodné pro začátečníky

Ponořte se do světa ásan, tedy jógových pozic těla. Porozumění duchu jógové praxe je stejně klíčové jako samotné cviky. Jógové cviky je třeba se naučit správně provádět, abyste si z jógového tréninku odnesli jen to nejlepší.

Začněte pěkně pomalu s pozicí Balasana, tzv. pozicí dítěte. Ta vám dopřeje chvilku odpočinku a nabije baterky na další den plný výzev. Vyzkoušet můžete také pohodlné sezení s nohama jako Motýlek, známé také jako Baddha Konasana, či klasická Lotosová pozice. Tato pozice je příjemná a vhodná i na meditaci, zaměření se na klidné dýchání, ale také na zlepšení flexibility.

Oblíbené jsou i stojící pozice v józe - vyzkoušejte pozici Strom - Tadasana nebo pozici Hora - Vrkšasana. Stojící pozice jsou fantastické pro procvičení rovnováhy, ale i pro citlivé vnímání kontaktu těla s podložkou. Mezi další pozice pro začátečníky patří i pozice Stolička - Utkatasana, která při jejím cvičení vypadá, jako kdybyste seděli na pomyslné židli. Mezi pozicemi vhodnými pro začátečníky nesmí chybět ani ikonická pozice Psa s hlavou dolů, Střecha nebo Adho Mukha Svanasana, která posílí vršek těla a neskutečně příjemně protáhne záda, ale i nohy.

Začněte s jógou: Jednoduchý návod pro začátečníky

Pokud vám pozice nevyjdou hned podle vašich představ, nevzdávejte to. Každý začátek je těžký. V každé pozici jógy naleznete verze pro začátečníky, ale i pokročilé. Když budete připraveni na další level a budete se cítit silnější, přidejte si na obtíži. Nezapomeňte, že: „vytrvalost růže přináší“.

Jak si vybrat vybavení a oblečení na jógu

Jako první vybavení na jógu si pořiďte správnou podložku na jógu, postačí vám i obyčejná karimatka, ale lépe uděláte, pokud si pořídíte rovnou jogamatku, tedy gumovou jógovou podložku. Podložka na jógu by hlavně neměla klouzat a měla by být dostatečně měkká, aby se vám pohodlně cvičilo. Velikost podložky by měla být taková, abyste si na ni pohodlně uměli lehnout. Při cvičení se vám sejde i jóga blok, tzv. jóga cihlička, která vám pomůže dosáhnout perfektního držení těla a celkově zdokonalit vaše jóga pozice. Po tréninku se vám sejde i deka, která vás příjemně zahřeje a uvolní protahované svaly po strečinku.

Rozhodně vám nesmí chybět ani správné jógové oblečení. Pohodlí a volnost pohybu, to jsou dvě základní věci, na které byste měli myslet při výběru oblečení na jógu. Vybírejte si flexibilní a vzdušné materiály, které se přizpůsobí tvaru vašeho těla, aniž by vám bránily roztahovat se do základních pozic jógy. Vsaďte na originální potisk na textil – pro ženy je na jógu ideální kromě legín i sukně 2v1 s vlastním potiskem, která má v sobě všité krátké kalhoty, ale působí žensky, pro muže i ženy jsou na jógu vhodná trička s vlastním potiskem, barevná funkční trička s vlastním potiskem nebo bílá funkční trička s vlastním potiskem. Po józe v chladných měsících se vám sejde i mikina s vlastním potiskem.

Začněte s jógou: Jednoduchý návod pro začátečníkyPersonalizujte své jógové oblečení potiskem podle sebe

Personalizované oblečení je to pravé ořechové k posílení vaší lásky k józe. Co řeknete na tričko, které by bylo jako zrcadlo vašich hodnot? Jóga je cestou za osobním růstem a sebevyjádřením, proto by bylo fajn mít i jógové oblečení s vlastním potiskem s něčím originálním, se špetkou motivace nebo obrázkem například s různými polohami jógy. Citáty o józe vhodné na tričko s vlastním potiskem: „Jóga nejen mění způsob, jakým vidíme věci, ale transformuje člověka, který vidí.“ (B. K. S. Iyengar, indický učitel) nebo jen jednoduchý anglický text: EAT - SLEEP - YOGA. Osobně navržený potisk na oblečení na jógu může být bombastickým dárkem i pro vaše kamarády, kteří s vámi na jógu chodí nebo s vámi sdílejí lásku k józe. Trička s vlastním potiskem můžete sladit pro celou skupinu.

Začněte s jógou: Jednoduchý návod pro začátečníkyJóga není jen cílem, ale je cestou, proto se se správnou porcí pokory a trpělivosti dostanete opravdu daleko. Nezapomeňte dát trochu sebe i do toho, co nosíte při cvičení. Pořiďte si tričko nebo mikinu s vlastním potiskem ještě dnes a staňte se designérem svého jógového outfitu. Stačí pár kliků v našem e-shopu a vaše nové oblečení s vlastním potiskem na jógu je na světě. Dokonale doplní váš šatník a dodá ten správný punc originality každé vaší ásaně.