Oslavte první narozeniny Vašeho miminka s těmito originálními nápady | Dárečkyodsrdce.cz
28.02.2023
DarčekyOdSrdca
2023-02-28 Oslavte první narozeniny Vašeho miminka s těmito originálními nápady      Délka čtení: 3 min.

Oslavte první narozeniny Vašeho miminka s těmito originálními nápady

První narozeniny miminka jsou událost, která si vyžaduje patřičnou pozornost. Blíží se i Váš drobeče k tomuto prvnímu významnému jubileu? V tom případě Vám už určitě pracuje mysl na plné obrátky. Jak co nejlépe zvládnout oslavu? Přečtěte si naše tipy níže. Pomůžou Vám zorientovat se v tom, koho a jakým způsobem pozvat, jaké pohoštění a výzdobu zvolit a nakonec naplánovat všechno potřebné, včetně způsobu, jak zvěčnit ty nejhezčí momenty navždy.

malá holčička slaví první narozeniny

Hurá na přípravu oslavy prvních narozenin miminka!

Jaký datum vybrat na dětskou oslavu?

Samotné události předchází několik důležitých kroků. V první řadě je to výběr vhodného datumu. Ten se nemusí shodovat přesně s dnem, kdy má drobeček narozeniny, protože se počítá s tím, ze jsou hosté pracovně během týdne vytíženi. Proto je nejčastější volbou jeden z nejbližších víkendových dnů, který po narozeninách následuje.

Kde uspořádat oslavu prvních narozenin miminka?

Kromě toho je třeba promyslet, jak velkou oslavu prvních narozenin miminka chcete uspořádat. Bude jen v úzkém rodinném kruhu nebo chcete tuto pamětní událost oslavit i s přáteli a širší rodinou? Podle tohoto počtu následně vybírejte místo události. Pokud narozeniny miminkou padnou na teplé měsíce, je nejideálnejší volbou oslava v exteriéru.

V zimních měsících jsou možnosti mírně omezené. Dnes však už uspořádání dětské oslavy nabízejí různá dětská centra volného času nebo mateřská centra, která mají na takové události přizpůsobeny podmínky (kuchyňka k dispozici, hernička a pod.). Druhou možností jsou zábavná dětská centra, kde Vám profesionální animátoři dokonce připraví program a zabaví dětské osazenstvo oslavy.

Když už znáte místo a datum, nezapomeňte včas rozposlat pozvánky

Patříte mezi detailisty a chcete si na první narozeniny Vašeho miminka uložit co nejvíce vzpomínek? V tom případě můžete vyhotovit originální pozvánky, které rodině a blízkým ve jménu drobečka rozpošlete. Vybrat si můžete z hotových vzorů pozvánek dostupných na internetu nebo si je vyrobit ve vlastní režii. Skvělým pomocníkem je online grafický editor Canva, ve kterém máte k dispozici množství šablon na narozeninové pozvánky. Stačí je upravit podle svých představ, doplnit údaje a vytisknout.

Jaké jídlo a nápoje vybrat na oslavu prvních narozenin miminka?

Ikdyž platí, že si hlavní aktér oslavy – Váš nejmenší, toho ještě moc nevybere, je důležité myslet hlavně na hosty na oslavě. Výběr jídla a nápojů tedy přizpůsobíme těmto faktorům.

Roční období a počasí

Obzvlášť na pozoru se třeba mít v letních měsících, například, když se oslava koná venku. Výběr pochutin a jídel, která by se mohla lehce pokazit nebo rozpustit, není velmi vhodný. Příkladem jsou šlehačkové dorty nebo krémové cupcakes. V zimních měsících nebo při oslavě, která se koná v interiéru, jsou omezení vhledem na počací minimální, obzvlášť když máte k dispozici chladící boxy.

Místo oslavy

Když si pro oslavu prvních narozenin miminka vyberete prostory restaurace nebo máte možnost profesionálního cateringu, máte o starost méně. Vybrat si menu, pochutiny a nápoje můžete z nabídky, která je přímo v místě oslavy. Když jídlo a nápoje řešíte ve vlastní režii, myslete na to, kdy a jak je na místo oslavy přivezete, uskladníte a jak je budete podávat.občerstvení na oslavě

Věkové rozmezí hostů

To, jaké občerstvení vyberete, připůsobte i tomu, kdo jsou Vaši hosté. Na vysloveně dětskou oslavu můžete zvolit veselé dobroty s nápadem a takzvané fingerfood, které děti milují. V případě staršího osazenstva zaboduje menu z čerstvých lokálních potravin a oblíbené slané pochutiny k nápojům. Ty, mimochodem, taktéž přispůsobte tomu, jaký je věk hostů. Je zřejmé, že na dětskou oslavu prvních narozenin miminka alkoholický minibar určitě nebudete potřebovat.

Speciální nároky hostů

Pozorný hostitel si dá záležet na drobnostech. Dnes, bohužel, možná i mnozí Vaši rodinní příslušníci nebo přítelé trpí různými potravinovými intolerancemi. Pokud tedy víte, že se v seznamu hostí nachází někto takový, přichystejte pro něj podle potřeby bezlepkovou, bezlaktózovou nebo jinak specifickou alternativu pohoštění.

Výzdoba a program na oslavu prvních narozenin miminka

Tyto detaily opět souvisí hlavně s tím, kde se bude oslava odehrávat. Akční rodiče zvládnou výzdobu domu, altánku nebo mateřského centra klidně i sami. Stačí si zvolit tému (například pohádkový motiv, nebo barevnou kombinaci) a v rámci ní vybrat barevné balonky, girlandy, milé kloboučky nebo dokonce i dezertní talířky a ubrousky. Pokud Vaše miminko oslaví první narozeniny v restauraci nebo v místě, které se na takové událoosti specializuje, možnost vyzdobit prostor Vám určitě nabídnou přímo tam.

Podobně je to i v případě programu na dětskou oslavu. Ten můžete svěřit profesionálním animátorům nebo si připravit plán toho, co se bude dít ve vlastní režii. I v tomto případě platí, že byste měli zvážit věk osazenstva oslavy. Programem pro dospělé se velmi trápit nemusíte, rádi využijí oslavu na debaty s rodinnými príslušníky a ti akčnější se přidají k dětem. Pro ně si můžete připravit různé pohybové aktivity (hlavně, když se oslava koná v exteriéru) a hry. Skvělým doplňkem je návštěva kouzelníka nebo dětské pohádkové postavičky – maskota, který dokáže celou oslavu udělat nezapomenutelnou. Mimochodem…

Nezapomeňte první narozeniny miminka zvěčnit

Na tomto detailu byste si měli nechat extra záležet. Váš drobeček si totiž docela určitě své první narozeniny pamatovat nebude. Pro Vás ostatní je to však radostná a významná událost. Pro zachování krásných okamžiků proto nezapomeňte na fotky. Není však dobrým nápadem, abyste se stali ústředním fotografem právě Vy – rodiče. V první řadě budete mít plné ruce práce s organizací a zřejmě i s miminkem a kromě toho přece nesmíte na fotkách chybět. Pověřte proto šikovného člena rodiny, který to s foťákem umí nebo si na oslavu objednejte profesionálního fotografa.

veselá fotografka

Fotky, které z této významné události vzniknou, nenechte zapadnout prachem. Dnes existuje několik možností, jak je zvěčnit do fyzické podoby originálně. Příkladem je pamětní fotokniha nebo fotoobraz, který můžete vytvořit z nádherné rodinné fotky a vdechnout tak svému bydlení kouzlo společného okamžiku. Fotky z oslavy prvních narozenin miminka jsou skvělou volbou i v případě, kdy vybíráte záběry do fotokalendáře – mimochoděm skvělého dárku pro prarodiče k jakékoliv příležitosti.

Podařilo se Vám načerpat tipy a inspiraci, která Vám přijde na oslavu prvních narozenin miminka vhod? Věříme, že se Vám už v hlavě rýsuje ucelený plán. A abyste událost zachytili i pro svého drobečka, nezapomeňte ji zvěčnit v originální podobě.

Vytvořit památku na první narozeniny miminka