Nejlepší karetní hry pro malé a velké: Poznáte jejich pravidla? | Dárečkyodsrdce.cz
07.06.2022
DarčekyOdSrdca
2022-06-07 Nejlepší karetní hry pro malé a velké: Poznáte jejich pravidla?      Délka čtení: 4 min.

Nejlepší karetní hry pro malé a velké: Poznáte jejich pravidla?

Cestování vlakem, dlouhé večery s rodinou a přáteli, ale i upršené a chladné dny si mnozí z nás zpříjemňují různými společenskými hrami. Pravděpodobně nejpopulárnější jsou různé karetní hry. Nezaberou mnoho místa a tak je můžete mít na svých cestách vždy po ruce. Navíc, použitím personalizovaných karet, vytvořených z Vašich fotografií nebo obrázků, nabere Vaše hra nové rozměry zábavy a potěšení.

parta kamarádů hraje karty

Jaké jsou nejlepší karetní hry, kterými se zabavíte během volných chvil? Přinášíme Vám seznam těch nejoblíbenějších a nejpopulárnějších karetních her, ze kterého si kromě dospělých vyberou i děti.

 

Nejlepší karetní hry pro nejmenší

Kvarteto

Kvarteto je jedna z prvních her, kterou zvládnou i děti. Tato karetní hra je určena pro 2 až 8 hráčů. Hraje se s 32 kartami, přičemž se používají kvartetové karty. Pokud takové karty nemáte po ruce, můžete si kvarteto zahrát i se sedmovými, resp. žolíkovými kartami.

Podstatou hry je hledání čtveřice shodných karet. Na začátku má každý hráč čtyři karty a zbývající jsou uloženy na kopce. První hráč, sedící vlevo od toho který rozdával, si říká o kartu od jiného hráče a snaží se vysbírat čtyři shodné karty. Pokud hráč, od kterého si o kartu říkal tuto kartu má, musí mu ji vydat. Následně ve hře pokračuje ten stejný hráč. Když další kartu od soupeře nedostane, tahá si kartu z kopky. Na řadě je další hráč. A to ten, který dával kartu předcházajícímu hráči.
Když vysbírá hráč čtyři karty se stejným znakem, složí je na stůl a dále už s těmito kartami nikdo nehraje. Vítězem je ten, kdo vysbíral nejvíce čtveřic.

 

UNO karty

Hra s UNO kartami je známá po celém světě a jednoznačně patří mezi nejlepší karetní hry. Pokud ji ještě nepoznáte, určitě si obstarejte balík UNO karet, které jsou k hře potřebné. Hra je určena pro 2 až 10 hráčů a je doporučena pro děti ve věku od 6 až 7 let. Když je však Vaše dítě šikovné a vnímavé, určitě zvládne tuto hru i mnohem dříve. Je to jednoduchá, avšak dynamická a napínavá hra. Cílem je zbavit se všech karet jako první.

Základní pravidlo, při ktorém se hráči střídají ve směru hodinových ručiček, je uložit některou ze svých karet shodné barvy nebo čísla na ukládací kopku. Zdánlivě nezajímavá pravidla však doplňují divoké a akční karty, které vnášejí do hry mnoho obratů a zábavy. V momentě, kdy má hráč na ruce předposlední kartu, musí před jejím uložením na kopku vyslovit slůvko “UNO”. Upozorní tím ostatní hráče, že při dalším kole bude možné jeho ukončení. Vítěz kola si potom připisuje body podle karet, které zůstali protihráčům na ruce. Celkovým vítězem se stává hráč s dosáhnutými 500 body.

karty UNO

Faraon

Karetní hra faraon se také řadí mezi jednodušší hry. Hraje se se sedmovými kartami, ze kterých se každému hráči na začátku rozdá 5 karet. Ze zbývajících karet se udělá tahací kopka a během hry z ní tahá každý hráč, který v daném kole nemůže složit žádnou kartu. Jednu kartu je potřebné otočit a uložit ji jako první. Na tu hráči postupně vyhazují karty. Vyhozená karta se musí shodovat buď barvou, nebo znakem s tou, která je na vrchu. Cílem je zbavit se všech karet jako první. Hra je ozvláštněna o několik následovných funkcí jednotlivých karet a způsobu jejich vykládání, které si pro úspěch musíte zapamatovat:

  • sedma – po jejím odhození na kopu následující hráč tahá 3 karty
  • vršek – můžete ho vyložit na jakokoliv kartu a dává možnost změnit barvu hry
  • zelený spodek – může jít na jakokoliv kartu, i na něho může být položena jakákoliv karta
  • karty se stejným znakem a jinou barvou můžete vyložit naráz
  • spálená – 4 karty se stejným znakem, po jejich vyložení hrajete ještě jednou
  • eso – zastaví hráče po Vás, může Vás ale přebít také použitím esa
  • červená sedma – její použití vrátí jakéhokoliv hráče do hry

 

Nejlepší karetní hry na první zkušenosti s taktickou hrou

Sedma

Sedma je v porovnání s předcházejícími více taktická hra. Proto patří mezi najlepší karetní hry, při kterých se i mladší hráči naučí přemýšlet takticky. Pokud by se jim hra zdála náročná, výborným nápadem je motivovat je speciálními kartami, na kterých najdou například fotografie z Vašich společných výletů.

Tato hra je určena pro 2 až 4 hráče. Najvětší hodnotu má podle názvu hry karta s číslem 7. Má sílu přebíjet ostatní karty. Dalšími hodnotnými kartami jsou desítky a esa. Ty se ve hře počítají za 10 bodů. Sedma se hraje v několika kolech. Hráči mají na ruce 4 karty, které si během hry doplňují, až dokud se karty neminou.

Cílem v jednotlivých kolech je získat zdvih, a to složením takové karty, která bude mít stejnou hodnotu jako ta, kterou složil první hráč. Když se to nepodaří, zdvih získává první hráč. Ve hře může nastat situace, kdy má hráč na ruce 4 stejné karty. Toto sa nazývá spálená hra a také jsou jí připisované body. Po každém kole si hráči připisují body a na konci hry se mění na výherní. Vyhrává hráč s najvyšším počtem bodů.

 

Žolík

Žolík se řadí mezi náročnější hry a je určen pro starší děti a dospělé. Jednoznačně patří mezi nejlepší karetní hry na dlouhé večery strávené s přáteli a rodinou. Hraje se se žolíkovými kartami v počtě 2 až 6 hráčů. Na začátku každý hráč dostane 14 karet a první začínající jich dostává 15. Hlavní úlohou je vytvářet tzv. postupky z karet stejné barvy. Seřazujeme je od čísla 2 po číslo 10. Za ním následuje postupka kartami J, Q, K, A. Karta s písmenom A může být použita i jako číslo 1. Vytvářet je možné i “nečisté postupky”, a to použitím 3 až 4 karet stejného znaku, ale jiné barvy.

Jak už bývá  u karet zvykem, i zde se hraje se speciální kartou. Tou je právě žolík, kterým můžete při hře nahradit jakokoliv kartu. První hráč vyhodí kartu, která se mu najméně hodí na kopku. Ostatní pokračují tahem jedné karty z kopky na tahání a jednu kartu musí tak, jako první hráč, vyhodit na kopku s vyhozenými kartami. Po třech kolech můžou hráči začít vykládat karty na hrací plochu v postupkách, které si z nich vytvořili. Každá vyložená postupka musí mít nejméně 3 karty a při prvním vyložení karet musí být alespoň jedna postupka bez použití žolíku a spolu musí dosahovat hodnotu 42.

V další hře je možné karty do svých a soupeřových postupek dokládat. Cílem hry je složit všechny své karty, přičemž jednu libovolnou kartu si hráč nechává na “zavření hry”.

Žolík

Najděte i Vy svoji oblíbenou karetní hru

Pokud Vás některá ze vzpomenutých her zaujala, vyzkoušejte si ji při nejbližší příležitosti zahrát. Určitě si lehce najdete nejlepší karetní hry vhodné právě pro Vás a Vaši rodinu či přátele. Karty si s Vámi rádi zahrají i prarodiče, kteři si takové chvíle váží mnohem více, jak byste si mysleli. Zkuste je při nejbližším svátku obdarovat například kartami s fotografiemi jejich vnoučat nebo věrných zvířecích přátel a potěšení z následující hry bude ještě hodnotnější.

Vytvořit si karty z fotek