Léto se blíží: Jak se dobře připravit na letní dovolenou? | Dárečkyodsrdce.cz
21.06.2023
DarčekyOdSrdca
2023-06-21 Léto se blíží: Jak se dobře připravit na letní dovolenou?      Délka čtení: 3 min.

Léto se blíží: Jak se dobře připravit na letní dovolenou?

Letní dovolená je ten moment v roce, ke kterému se upírají pohledy mnohých z nás. Pokud i Vás čeká dobrodružné léto plné cestování a zážitků, zřejmě tušíte, že to chce dobrý plán a přípravu. Nakonec, kdo by chtěl, aby mu letní dovolenou překazilo nemilé překvapení? Připravili jsme si pro Vás užitečné tipy, co nezapomenout a jak zvládnout plánování dovolené v létě bez komplikací.

mladá žena si máchá nohy na letní dovolené

Bezproblémová letní dovolená? To chce plán

I když je pravdou, že někdy je fajn řešit věci spontánně, ve většině případů je příprava na letní dovolenou klíčem k tomu, aby proběhla podle představ. Není totiž jednoduché zvednout se a jen tak odjet za relaxem s nohami v bílém písku a s osvěžujícím drinkem v ruce. (I Vy už cítíte ty lákavé letní vibrace?) Tak se na okamžik vraťte zpět a zapracujte na svém plánu dokonalé dovolené.

Co vyřešit před odchodem na letní dovolenou?

Či už odcházíte ze zaměstnání nebo opouštíte domácnost, věci není možné nechat jen tak plynout. Příkladem je zadělení úloh svým kolegům nebo naplánování si pracovních povinností tak, abyste během dovolené mohli skutečně relaxovat a ne po očku sledovat schránku přijatých zpráv. V případě, že odcházíte z domu celá rodina, poproste sousedy, aby občas ověřili situaci na pozemku, nebo při delším pobytu například polili pokojové rostliny, či nakrmili domácího miláčka.

V souvislosti s dovolenou je důležité zkontrolovat aktuálnost všech dokladů a zabezpečit cestovní pojištění. Pokud náhodou zapomenete dostatečně včas navštívit pojišťovnu, dnes je tu rychlá a dostupná alternativa – pojištění přes internet, které si vyklikáte klidně i pár hodin před odjezdem. Dále si prověřte, či máte všechny potřebné doklady – kartička pojištěnce, občanský průkaz a v případě potřeby i platný pas. Pozor na datumy. Některé krajiny požadují, aby byl pas platný ještě měsíc po návratu ze zvolené destinace.

Připravte si i orientační plán dávolené

Zřejmě máte už jakousi představu, jak bude Vaše letní dovolená vypadat. Památky, které chcete navštívit, atrakce či zážitky, které nesmíte propást… Pokud je to možné, zkuste si představit alespoň přibližný obraz toho, jak bude Vaše dovolená vypadat. Je to důležité hlavně proto, abyste věděli, co si máte sbalit.

Plánujete většinu času proležet na pláži? Potom bude pro Vás zbytečné balit si turistickou obuv. Nebo, naopak, nabere Vaše letní dobrodružství místy velmi akční ráz a Vám se bude hodit funkční oblečení, které Vás ochrání i v nepříznivém počasí?

Cestujete autem nebo letadlem?

Druhým, velmi důležitým faktorem je to, jaký typ dopravy jste si na letošní dovolenou zvolili. Batožina v letadle má určitá omezení. Pokud se do nich nevlezete, nezapomeňte to zohlednit při koupi letenky a batožinu navíc si doplatit. V autě máte více prostoru. Můžete si se sebou vzít klidně i oblíbený polštářek, který Vám jako spolujezdci zpříjemní dlouhou cestu.

polštářek s vlastním potiskem

Jak se sbalit na letní dovolenou?

Dovolené v létě jsou skvělé i z toho důvodu, že dobrodružnějším tipům stačí pár triček a šortek a zážitky na sebe nenechají dlouho čekat. Horší je to potom v případě, kdy se na dovolené ocitnente v nepředvídatelné situaci, která ji nakonec může nepříjemně ovlivnit. Co si tedy rozhodně přibalit, abyste nezůstali zaskočeni? 

Jaké oblečení si vzít na dovolenou?

Ve všeobecnosti je dobrou radou vybírat si ty kousky ze svého šatníku, které se navzájem dobře kombinují. Oblečení by mělo být podle možností z nekrčivého materiálu, v ideálním případě dokonce rychleschnoucího (pokud budete například na dovolené potřebovat něco vyprat). Oblíbené tričko s veselým potiskem nesmí na letní dovolené s partou přátel rozhodně chybět. Platí však, že to netřeba prehánět. Zkušení cestovatelé používají jeden ověřený typ. Připravte si věci, které si plánujete sbalit a zredukujte je o třetinu. Tak, a nyní máte potřebné množství.

Praktické doplňky na letní dovolenou, které se vždy budou hodit

Není to však jen o oblečení. Podle povahy destinace a také typu Vašich aktivit na dovolené si nazapomeňte zabalit lahev nebo termosku, pláštěnku a ruksak, do kterého se můžete sbalit na krátkou turistiku nebo výlet do města. Pokud takový nemáte, nemusíte prohledávat obchody, dokud nenajdete ten pravý. Ruksak s vlastním motivem si můžete navrhnout a vytvořit z pohodlí domova na pár kliknutí.

Zároveň nezapomeňte na potřebné adaptéry do elektrické sítě a nabíječky, bez kterých zůstanete odřezaní od online světa a technologií. Pouze, že by to byl Váš záměr, abyste si letní dovolenou naplno užili. Věříme, že Vám v tom pomůžou i výše uvedené tipy a pár personalizovaných drobností, které Vám můžou dovolenou zpříjemnit.

Vytvořit ruksak s vlastním motivem