Většina z nás této zábavě propadla už v dětství. Uspokojující pocit, když do sebe dva dílky zapadnou a krásný výsledek na konci – i to nám dokáže nabídnout puzzle. Víte však, kolik stojí nejdražší puzzle a jak vyhrát skládáním 2 miliony liber? Pojďte si s námi prohlédnout 10 zajímavých faktů ze světa puzzle.
1. Začalo to zeměpisem
První puzzle vytvořil již v roce 1766 Angličan John Spilsbury. Chtěl vytvořit něco, co by dětem pomohlo naučit se zeměpis zábavnou formou. Sebral dřevěnou desku, na které měl nalepenou mapu Evropy a rozřezal ji podle hranic jednotlivých království a provincií.
Puzzle si hned získalo srdce dětí a stalo se oblíbeným způsobem výuky v bohatších rodinách. John ucítil podnikatelskou příležitost a brzy vyráběl dřevěné puzzle celého světa, ale také jednotlivých kontinentů a částí Británie. Geografii světa se pomocí nich učili i děti krále Juraje III.
2. Zapomeňte na starosti – je zde puzzle
Tvar puzzle se postupně vyvíjel a začátkem 20. století vznikl typický tvar s očkem a křivými okraji, jaký známe dnes. Masovou popularitu si však získalo až v Americe během Velké hospodářské krize ve dvacátých letech. Lidé bez práce hledali v neutěšených časech rozptýlení od běžného života a našli ho ve skládání obrázků.
Výrobci kvůli snížení nákladů přesedlali ze dřeva na papírové dílky a puzzle se objevilo skutečně na každém kroku. Vyměňovali se mezi sousedy a díky možnosti puzzle znovu rozložit dokázalo pár krabic zabavit celou ulici. Odhaduje se, že během 20. a 30. let minulého století se v USA prodalo až 1 000 000 krabic každý týden.
3. Největší puzzle? Hledejte ho v Asii
Guinessův rekord za poskládání puzzle s největším množstvím dílků dodnes drží studenti z Ekonomické univerzity ve vietnamském Saigonu. Obrovský lotosový květ, který má 14,85 x 23,20 m poskládali z 551 232 dílů. 1600 studentům trvalo třídění a poskládání skládačky jen 17 hodin!
4. Nejtěžší puzzle, které můžete zkusit?
Poskládali jste už každé puzzle v širokém okolí a potřebujete větší výzvu? Zkuste 1000-kusové „Dalmatinas” (rasa dalmatin). Nejenže toto puzzle je v podstatě směsí bílých a černých skvrn, ale je navíc oboustranné. A druhá strana obsahuje stejný obrázek, pouze otočený o 90°.
A pokud vám nezáleží na výsledku, ale máte radost ze skládání, zkuste Krypt. Puzzle bez obrázku, jehož čistá bílá plocha může být skutečným 654-dílným oříškem i pro nejzarytější puzzle maniaky.
5. 58 dolarů za jediný dílek? Nejdražší puzzle na světě
Ne, nejde o puzzle vykládané zlatem nebo drahokamy. Nejdražší puzzle na světě bylo darováno a vydraženo pro dobročinné účely. Obrázek feny zlatého retrívra a jejích pěti štěňátek, vytištěný na dřevěném podkladu a ručně rozřezaný, vytvořila Rachel Page Elliot, světoznámá autorka puzzle. Všechny dílky jsou ve tvaru různých ptáků, zvířat a psů v různých polohách.
Její dílo se vydražilo za 27 000 €, kterými přispěla organizaci The Golden Retriever Foundation (Nadaci pro zlaté retrívry).
6. Máte moře času? Poskládejte si největší puzzle
Na toto dílo vám kuchyňský stůl stačit nebude. Největší masovo vyráběné puzzle, Educa Wild Life, má totiž 5,7 metru na šířku a výšku více jak 1,5 metru. Obrovský obrázek fauny a flóry žijící v Africe naleznete na 33 600 dílcích, které jsou zabaleny v dřevěné krabici a dohromady váží více než 16 kg!
7. Co takhle poskládat puzzle a vyhrát 2 miliony liber?
V červnu 1999 vyšel první díl „nerozluštitelného” puzzle Eternity. Nebylo to běžné puzzle, ale hybrid hlavolamu a puzzle, jehož vyřešení počítačem by trvalo triliony let.
Jeho autor, Sir Christopher Monckton, nabídl prvnímu člověku, který ho zvládne poskládat, 1 000 000 liber. Cenu si už o rok později vyzdvihla dvojice matematiků z Cambridgeské univerzity.
Eternity II vyšlo v létě 2007 s ještě zajímavější odměnou - 2 000 000 liber. K vyřešení byl stanoven časový limit prosinec 2010. Nikomu se nepodařilo správně poskládat dílky s různobarevnými okraji tak, aby dodržel stanovená pravidla a tučná odměna si tentokrát nenašla svého majitele.
8. Stále se vyrábí ručně
Vytvoření puzzle není vždy otázka počítačového algoritmu. Na světě existuje stále pár lidí, kteří ručně kreslí, tvarují a vyrábějí formy na puzzle. Ty se pak díky ostrým hranám na jedné straně používají ve speciálním lisu na „rozřezání“ obrázku na díly.
Objednáte-li si puzzle u některého z těchto mistrů, připravte se na vysokou cenu – ale také unikátní puzzle, které už nikdo na světě nikdy nebude mít.
9. Trénuje mozek a pomáhá proti Alzheimerovi
Podle výzkumů může skládání puzzle, stejně jako luštění křížovek, řešení hlavolamů a ostatní mentální aktivity, pomáhat proti Alzheimerově chorobě či zabraňovat stařecké demenci.
Důležité je ovšem trénovat mozek celý život. Je totiž dokázáno, že lidé, kteří dosáhli vyššího vzdělání a věnovali se mentálnímu cvičení do 30 let mají ve stáří nižší pravděpodobnost nástupu těchto chorob.
10. Puzzle přesně podle vašich představ
Víte, že si můžete jednoduše vytvořit puzzle z jakékoli fotky? Rodinný portrét, oblíbená fotka domácího mazlíčka nebo úžasný záběr, který jste našli ve fotobance, se může proměnit v zajímavý dárek nebo ozdobu stěny bytu.
Stačí fotku nahrát na naší stránce, vybrat si formát a puzzle z fotky (případně také s věnováním) může být už za týden u vás doma.
Ideální dárek pro každého milovníka puzzle!